Eğitim HaberleriEğitimde TeknolojiGüncel Haberler

Çocuklara Neden Özel Ders Aldırılır?

Ebeveynler için en önemli konulardan biri çocuklarının iyi bir eğitim alması ve kariyeri için sağlam bir temele sahip olmasıdır. İyi bir eğitim iyi bir geleceğin yapı taşlarından biridir, dolayısıyla da çok önemlidir. Ancak çocukluk ve ilk gençlik döneminde insanlar pek çok sorunla yüzleşir. Bu dönemde çocuklar kendini ve çevresini tanır, ilk sorunlarını fark eder ve bu problemlere aşırı tepkiler verebilir. Dolayısıyla bu dönemde öğrenci için konsantrasyonu sürekli olarak derslerde tutmak epey zorlu bir iştir. Ebeveynler de bunun bilincinde olarak zaman zaman çocuklara yardımcı olmalıdır.

Özel Ders Neden Tercih Ediliyor?

Özel dersin dünyanın hemen her yerinde ebeveynler tarafından tercih edilmesinin birden fazla sebebi bulunmaktadır. Bunlardan ilki, ilk paragraf içerisinde de bahsedilen öğrenci için derslerine en çok odaklanması gereken dönemin aslında kafalarının en karışık olduğu dönem olmasıdır. Bu dönemde öğrenciye destek olmak eksik kaldığı noktaları büyümeden öğretebilmek için özel dersten daha iyi bir yöntem yoktur. Özel ders bunun için oldukça uygundur, bunun sebebi öncelikle özel dersin birebir olmasından kaynaklanır. Yani öğretmen ile birebir temas kuran çocuğun, eksik olduğu yönler çok daha kolay şekilde fark edilebilmektedir.

Gerçekleşen eğitimin kalitesi, çok öğrencili sınıflara oranla elbette ki büyük oranda artış göstermektedir. Özel ders tercih edilmesinin bir diğer sebebi ise kalıcılık oranıdır. Sınıflarda alınan eğitim genellikle kalıcı değildir. Bunun en büyük sebebi de toplu ortamlarda gerçekleşmesinden kaynaklanır. Çoğu öğrenci ders esnasında yalnızca ders ile ilgilenmez. Çevresindeki arkadaşları ile şakalaşır, sıkıldığında doğrudan iletişim kurabileceği ve konsantrasyonunu dağıtabilecek pek çok faktör vardır etrafında. Bu durumda öğretmen de her çocuk ile ayrı ayrı ilgilenemeyeceğinden pek etkili olamamaktadır. Ancak özel ders sırasında öğrencilerin odağı sürekli olarak derste kalabilmektedir. Bir sıkılma konsantrasyon dağılması yaşandığında öğretmen bunu hemen fark ederek çeşitli biçimlerde çözüme kavuşturmaktadır.

Her çocuk özeldir. Kendine özgü bir öğrenme biçimine sahiptir. Dolayısıyla toplu bir şekilde yapılan eğitimler aslında öğrencinin ihtiyaç duyduğu eğitime cevap vermeyebilir. Özel ders ise doğrudan ihtiyaca yöneliktir ve çocuğa göre esnetilip değiştirilebilir. Örneğin öğrenci görsel olarak daha zeki ise ve daha kolay öğreniyorsa, dersler daha fazla görselleştirilerek anlatılabilir. Bu da öğrencinin daha kalıcı bilgi edinmesine, daha kolay öğrenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda özel ders esnasında öğrencinin zor bulduğu kısımlar birkaç kez tekrar edilebilir. Ancak sınıfta bazen öğrencinin çekingenliğinden, bazen ders saatlerinin yetersizliğinden bu her zaman mümkün olamamaktadır. Bu sebepler de ebeveynlerin birçoğunun özel dersi tercih etmesine sebep olmaktadır.

Özel ders her şeyden önemlisi öğrenci ile doğrudan iletişim kurarak dersin daha ilgi çekici hale gelmesine ve sevilmesine yardımcı olur. Bu çok önemli bir noktadır. Eğer öğrenci dersi sevmiyor, öğrenmek istemiyor ise zorla eğitim vermek imkansızdır. Öncelikle dersin sevilmesi ve bu derse neden ihtiyaç duyacağı çocuğa doğru bir biçimde aktarılmalıdır. Özel ders sırasında öğretmen aynı zamanda bunu da yapmaktadır.

Diğer Ülkelerden Örnekler

Japonya’da bulunan Hong Kong şehrinde öğrencilerin %72’si özel ders almaktadır. Bu oran Güney Kore’de ise %90 şeklinde kendini göstermektedir. Yani özel ders yalnızca ülkemizde değil dünyanın pek çok yerine ebeveynler tarafından tercih edilen bir öğretme yöntemidir. Elbette özel dersin kalitesini öğretmen büyük ölçüde etkilemektedir. Ancak buna dikkat edildiğinde ders çok verimli hale getirilebilmektedir. Amerika’da da her geçen yıl özel ders sektöründe %7’lik bir artış gözlenmektedir. Yani insanlar öğrenci için en uygun çözümün özel ders olduğuna daha çok ikna olmaktadır.

Etiketler

İlgili makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close