Eğitim DünyasıEğitim HaberleriGüncel Haberlerİlkokulda EğitimLisede EğitimOkul Öncesinde EğitimÜniversitede Eğitim

Edebiyatta Genel Kültür Bilgileri

Edebiyat genel kültür seviyesini arttıracak önemli bir alandır. Bilinmesi gereken bazı önemli bilgiler hem sohbet sırasında hem de kişinin kişisel gelişimi açısından faydalı olacaktır. Bu çerçevede genel kültür seviyesini arttırmak için gerekli bir kaç bilgi aşağıda verilmiştir.

Şiir ve Şairler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1)Namık Kemal ‘vatan şairi’, Abdülhak Hamit Tarhan ‘şair-i âzâm’ olarak bilinir.

2) Sabahhattin Ali önemli bir roman ve hikâye yazarıdır ancak aynı zamanda şiirleri de bulunmaktadır. Hatta pek çok şiiri bestelenmiştir.

3) Bir şiirinde mezarının Anadolu’nun bir yerinde olmasını, mezar taşı yerine bir çınar ağacının yeterli  olacağını söylemiş olan Nazım Hikmet’in mezarı Rusyadadır. Bir dönem mezarın Türkiye’ye taşınması düşünülmüştür. Ancak Rusya’daki sevgilisi Vera Tulyakova’dan gerekli izin alınamayınca bu gerçekleştirilememiştir.

4) Edebiyat tarihinde Acılar Denizi adlı şiir kitabı bulunan Ümit Yaşar Oğuzcan bir çok kere intihar girişiminde bulunmuştur. Fakat hiçbirinde başarılı olamamıştır.

5) Tevfik Fikret oğlunu Batılı eğitim alması için Avrupa’ya göndermiş ancak oğlu burada yabancı bir kadınla evlenmiş ve papaz olmuş ülkesine dönmemiştir.

6) İslamcı şair Mehmet Akif Ersoy ile adı içkisiz anılmayan Neyzen Tevfik oldukça yakın arkadaşlardır. Pek çok kaynak bu iki ismin birbirini oldukça çok sevdiğini söylemektedir.

7) Büyük romancı Orhan Kemal bir dönem Nazım Hikmet ile aynı ceza evinde  bulunmuştur. Bu dönemde şiir yazan Orhan Kemal şiirlerini Nazım Hikmet’e göstererek ondan tavsiyeler almaktadır. Ancak Nazım Hikmet onun şiirlerini beğenmemiştir. Bu şekilde Orhan Kemal roman yazmaya başlamıştır.

8) Özdemir Asaf ‘r’ harfini söyleyememektedir.

9) Ahmet Haşim kendini oldukça çirkin bulmaktadır. Bu yüzden gündüzleri dışarı çıkmaktan çekindiği söylenmektedir.

Edebiyatımızdaki İlkler

1) Türk edebiyatındaki ilk roman Taaşuk-ı Talak ve Fitnattır. İlk tarihi roman Cezmi, ilk realist roman Araba Sevdası, ilk psikolojik roman ise Eylül, ilk köy romanı Karabibik’tir.

2) Türk edebiyatında ilk özel gazete Tercüman-ı Ahval gazetesidir. Şinasi ve Agah Efendi birlikte çıkarmışlardır.

3) İlk yerli tiyatro eseri Şinasi’nin Şair Evlenmesi adlı oyunudur.

4) İlk çeviri romanımız Fenalon’dan Telemak adlı eserdir. Yusuf Kamil Paşa tarafından tercüme edilmiştir.

İlgili makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close