Eğitim DünyasıEğitim HaberleriGüncel Haberler

Erasmus Eğitim Hibesi Ne Kadar

Erasmus çoğu üniversite öğrencisinin hayali ve bir gün yaşamak istediği bir tecrübedir. Erasmus ile öğrenciler karşılıklı anlaşmanın yapıldığı, bu anlaşmaları öğrencinin okuduğu üniversitenin Erasmus koordinatörleri yapmaktadır. Anlaşma sağlanan Avrupa ülkelerinden birine gitmek için tercih yapılır. Erasmus ülkemizde uzun yıllardan beridir var olan bir öğrenci değişim faaliyetidir. Öğlenciler için güze ve unutulmaz bir anı olabilecek bir faaliyet olan Erasmus faaliyeti ile öğrenciler yepyeni tecrübeler kazanırlar. Bu hususta bazı sorular akla gelebilme ve üniversite öğrencileri bu soruların cevaplarını öğrenmek istemektedir

Erasmus’un Kazandırdıkları

Erasmus öğrencilere farklı kültürlerle bir araya gelme, yabancı dillerini geliştirme, yeni insanlarla tanışma gibi birçok farklı tecrübe ve yenilik kazandıracak ve kişinin ufkunun açılması ve kendine ait gelecek planlamasında büyük adımlar atmasına yardımcı olabilecek bir eğitim faaliyetidir. Erasmus ile öğrenciler birçok yeni tecrübe yaşarlar. Erasmus ile öğrenci hiç görmediği yerleri görebilir, hiç tanımadığı insanlarla tanışabilir, hiç yaşamadığı kültürlerin bir parçası haline gelebilir. Erasmus tabi ki öğrencinin yeni bir dil öğrenme veya az bildiği yabancı dillerini geliştirme noktasında da büyük bir katkı sağlar. Erasmus faaliyeti öğrenciler arasında sıkça duyulan ve herkesin gitmek veya tecrübe etmek istediği bir eğitim faaliyetidir.

Erasmus’a Nasıl Gidilir?

Erasmus faaliyeti kapsamında yurtdışına gidecek öğrenciler için üniversiteden üniversiteye değişiklik göstermekle birlikte genelde yapılan şeyler ve işleyiş şu şekildedir: Öğrenciden belirli bir not ortalamasına sahip olması beklenmektedir. Öğrenci eğer bu not ortalamasına sahip ise Erasmus için başvuru yapabilir. Daha sonra İngilizce yeterlilik sınavına ve İngilizce mülakata girer. Tüm bunlarla birlikte üniversiteden üniversiteye değişen yüzdelerle öğrencinin puan ortalaması oluşturulur. Bu puan ortalamasına göre sınava giren ve Erasmus ile Avrupa ülkelerinden birine gitmek isteyen öğrenciler arasında yapılan sıralamaya göre öğrencinin gidip gitmeyeceği genellikle üniversitelerin Dış İlişkiler Birimi tarafından ilan edilir.

Erasmus Hibe Miktarları

Erasmus hibe miktarları öğrencinin gideceği ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Doğu Avrupa ülkeleri için bu miktar genelde aylık 300 Euro Orta ve Batı Avrupa ülkeleri için ise 400-500 Euro olarak değişiklik göstermektedir. Bu miktarlar öğrencinin gideceği ülkeye göre ve verilecek hibe miktarı kararına göre değişiklik gösterebilir. Bu hibe miktarları üniversitelerin Dış İlişkiler Birimi veya Erasmus Ofisleri aracılığıyla da öğrenilebilir. Bunun için öğrenci kendi üniversitesinin Dış İlişkiler Birimine giderek, kendi üniversitesinin Erasmus Ofisine giderek öğrenebileceği gibi kendi üniversitesinin Dış İlişkiler Birimi’nin internet sayfasından da bu bilgiye ulaşabilir.

İlgili makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close