Eğitim HaberleriGüncel Haberlerİlkokulda EğitimLisede EğitimOkul Öncesinde EğitimÜniversitede Eğitim
Popüler

Genel Kültür Öğrenme İsteksizliği

Genel kültür toplumsal açıdan, sosyolojik açıdan önemli olan olayların ya da  tarihin seyrini değiştiren her şeyi kapsayan bilgi birikimidir. Genel kültür insanlar tarafından deryada deniz olarak görülmekte ve insanlar bu bilgi birikiminin sonsuz olduğunu; hiçbir zaman tam anlamıyla bu bilgi birikimine hâkim olunacağını düşünmedikleri için biraz mesafeli yaklaşmaktalar. Genel kültür birçok bilgi disiplinini bünyesinde barındırabilir. Örneğin; tarihsel olaylar, kültürel olaylar ve sosyolojik olaylar.

Aslında birbiriyle iç içe geçmiş kavramlardır. Mesela; İstanbul’un fethi bir olay olarak ele alındığında bu sadece Osmanlı devletinin başarısını temsil etmemektedir. Osmanlı devleti İstanbul’u fethetmesiyle Bizans’a karşı hem gücünü göstermiş hem de Bizans’ın sahip olduğu hâkimiyeti ele geçirmiştir. Dolayısıyla bu durum orada yaşayan insanların da sosyolojik, kültürel, ticari durumlarını etkilemiştir. İstanbul’a yakın yerleşim yerlerinde yaşayan devletlerin de durumu etkilenmiştir. Bu durum sadece Osmanlı için önemli bir olay kabul edilmemiş o dönemde yeni bir çağa çığır açmıştır. Bundan dolayı genel kültür bilgisi olarak önem arz etmektedir.

Öğrenme Süreci

İnsanlar doğuştan bilgi birikimine sahip olmadan doğarlar. Nasıl yürümeleri, nasıl konuşmaları gibi belli birtakım becerilere doğuştan sahip olmazlar. Bu becerileri zamanla çevresini gözlemleyerek edinirler. Öğrenme süreci de böylece başlamış olur; fark etme, yorumlama, uygulama.  Süreç bu şekilde işlemektedir. Öğrenmede: gözlemleyerek öğrenme ya da tecrübe ederek öğrenme zor bir süreç olarak algılanmamaktadır. Ancak bazı bilgiler deneyimlenerek ya da gözlemlenerek öğrenilemez. Eski zamanlarda olan birtakım olaylar kitaplardan okunarak öğrenilir ve bu süreçte kişi deneyimleme imkânına sahip olamaz. Okuduğu kitapla bağlantı kurar; kurduğu bu bağlantı bilgi olarak yerleşir ve bu tarz öğrenme gözlemlemeye ve tecrübeye dayalı bir süreçten daha zor bir süreçtir. Konsantrasyonun yüksek olması gerekir. Kişinin  bu bilgileri  gerçekten öğrenmeye istekli olması gerekir.

Genel Kültürde Öğrenmeye Yaklaşım

Genel kültür birçok bilgi birikimine sahip olmayı gerektirir. Bu bilgi birikimi de ne yazık ki deneyimlenerek, gözlemlenerek öğrenilemez. Elbette bir sanat yapıtını öğrenmek için gözlemlemeniz görmeye dayalı bir öğrenme biçimi olabilir. Ama bakmak sadece bakmak o konuda bilgi sahibi olmanıza yeterli olmaz. Okumanız, araştırmanız, dinlemeniz gerekir. Genel kültür öğrenmede de sadece bakmak yetmez. Araştırmalısınız, okumalısınız. Olaylar arasında bazı bağlantılar kurarak beyninize yerleştirmelisiniz. Birçok disiplini kullanabilmek için de kişi gerçekten istek sahibi olmalıdır. Bazı insanlar bu konuda isteksizdir. Çünkü genel kültür çok fazla disiplini bir arada kullanmayı gerektirmekle beraber uzun ve yorucu bir süreçtir. Başı ve sonu olmaması da insanların bu konuda isteksizliklerine arttırmaktadır.

İlgili makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close