Eğitim DünyasıEğitim HaberleriGüncel Haberlerİlkokulda EğitimLisede EğitimOkul Öncesinde EğitimÜniversitede Eğitim
Popüler

Genel Kültürün Kişiye Kattığı Değer

Genel kültür hayatımızın her alanını kapsayan, akademik kariyer bir yana, insan ilişkilerinin her kısmında bizi daha ileriye götürecek ve seviyeli bir sohbet için öğrenilmesi gereken bilgiler bütünüdür. Sanat, bilim, sağlık, politika, kültür, güncel olaylar ve tarih gibi başlıklar altında toplanabilen genel kültüre her şeyin bilgisi denmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Çevresinde neler olup bittiğini bilmeyen ve bu konular hakkında yorum yapamayan insanlara toplum tarafından yeterli değer verilmez ve verimli bir konuşmanın bir parçası olamazlar. İyi bir genel kültüre sahip olmayan kişiler düşüncelerini destekleyecek belgeler sunmaktan ve çevresinde konuşulanlara katılmaktan acizdir. Her iş görüşmesinin genel kültür bilgisini ölçtüğü günümüz toplumlarında bu bilgi birikimine sahip tarafın rakiplerini daha rahat alt etmesi kaçınılmazdır.

Genel Kültürün Önemi

Genel kültür insanı hem kişisel hem de akademik anlamda geliştirir, dünyayı algılayış ve yorumlayış biçimimizi değiştirir, düşünme kapılarımızı açar ve dünyayı daha iyi görebildiğimiz bir konuma yükseltir. Genel kültürün kişiye verdiği güven ile iş görüşmeleri gibi öneme sahip durumlarda büyük yardımı dokunur. İnsanları etkilemeyi ve çevresi tarafından saygı duyulmasını sağlar.

Neredeyse her sınavda ölçülen genel kültür, akademik başarı için de olmazsa olmazdır. Mülakatlarda genellikle güncel olaylarla ilgili görüşler sorulur. Gündemi takip etmeyen kişinin bu durumda başarısız olması olasıdır. Genel kültür hayatı daha anlamlı ve daha başarılı yapar. Seçenekleri daha objektif düşünüp doğru kararlar verilmesini sağlar.

Genel Kültürü Geliştirmenin Yolları

Genel kültürü geliştirmenin en etkili ve en önemli yolu okumaktır. Her kitabın, derginin, gazetenin ve hatta bir şeyler okunabilecek her platformun bize verecek bir bilgisi vardır. Okumayı alışkanlık haline getirmenin genel kültürü geliştirmede katkısı çoktur. Bugünün haberleri yarının genel kültür sorusudur. Bilgiyi satan her türden yayın organını takip etmek ömür boyu süren bir bilgi birikiminin öncüsüdür.

Okumak kadar önemli diğer bir metot ise sosyalleşmektir. Daha geniş bir çevre, bilgiyi edinmek, özümsemek ve paylaşmak için daha büyük bir kaynaktır. Öğrendiklerimizi benimsemenin ve hatırlamanın en etkili yolu ise şüphesiz yazmaktır. Kişi yazarak öğrendiği bilgileri daha uzun süre hafızada tutabilme yetisine sahiptir.

İlgili makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close