Eğitim DünyasıEğitim Haberleriİlkokulda Eğitim

İlkokul Çocuklarında Özel Dersin Önemi Nedir?

Özel derslerin en çok verildiği öğrenci gruplarından biri de ilkokul çağındaki öğrencilerdir. Yaşları küçük olan bu öğrenci grubu bazen okula ve derslere adapte olmakta zorlanmaktadır. Bu durum öğrenciler üzerinde çok büyük psikolojik baskılara neden olurken bu durumun aşılmasına özel ders seçenekleri yardımcı olmaktadır.

İlköğretimde Takviye Olarak Verilen Özel Ders Branşları

İlköğretimde çocukların okul sürecine uyum sağlamaları bazen güç olabiliyor. Bunun sebebi çocukların belki ilk kez annelerinden ve evlerinden ayrı kalarak, hiç tanımadıkları kimselerle dolu bir ortamda bulunmalarıdır. Bu ortamda çocuklar kaygı, tedirginlik hissederken, öğretilen dersleri anlayamayabiliyor. Bunun aşılması için yaygın bir yol olan özel ders seçenekleri içerisinde ilk olarak çocuğa okuma ve yazmayı sevdirmeyi hedefleyen dersler dikkat çekiyor. Çocuğa uygulanan özel ders saatlerinde renkli ve eğlenceli hikaye kitaplarının okutulması ve böylelikle okumayı daha hızlı ve pratik yollardan öğrenmesi sağlanabilmektedir. Bu alanda çalışan bir öğretmen konu hakkında donanımlı olacağı için öğrencinin ilgisini çekecek yöntemleri, doğru biçimde kullanacak ve öğrenciye kısa zamanda hem okulu hem de okuma ve yazmayı sevdirecektir.

İlköğretimde özel ders verilen bir diğer branş da matematiktir. Bir öğrenci alacağı dersler sayesinde bu yaşlarda matematik derslerini sevecek ve gerçekten de başarabildiğini görecektir. Bu öğrenci ilerleyen yıllarda birçok öğrencinin zorlandığı matematik dersini sevecek, zorlanmadan bu dersi başaracaktır.

İlköğretimden Üniversiteye Eğitim Yolculuğu

İlköğretim, bir öğrenci için eğitim yaşamının temellerinin atıldığı dönemdir Bu dönemde öğrenilen temel kavramlar eğer yeterince anlaşılırsa, öğrenci bundan sonraki eğitim hayatında kendisine verilecek olan bilgileri hızlı şekilde kavrayabilir. Dolayısıyla ilköğretim, çocuklar için önemli bir süreçtir. Bu süreçte çocuk özel ders imkanları ile desteklenirse, ileride okulu ve dersleri bir işkence olarak değil de her gün yeni bilgileri öğrenebileceği ve kendisini gelecekte güzel bir hayata taşıyacak olan süreç olarak görecektir.

Bilindiği üzere çocukların eğitim süreçlerinde bazı önemli sınavlar mevcuttur. Bu sınavlar aslında öğrencinin eğitim yaşamının bir özeti niteliğini taşır. Örneğin, 12. sınıfa gelen ve üniversite sınavına giren bir öğrenci, bu sınavda ilkokul itibari ile öğrendiği bilgilerin sınanmasına tabi tutulmaktadır. Çocuk ilkokulda bazı şeyleri yeterince kavrayamamış, sürekli başarısız olduğu için okuldan soğumuş ise, bundan sonraki sürecin de bu şekilde ilerlemesi kaçınılmaz olacaktır. Tüm bunların yaşanmaması için çocuklarınıza alanında uzman bir öğretmen aracılığı ile bazı özel dersleri aldırabilirsiniz.

İlköğretimde Özel Ders Aldırırken Neler Önemlidir?

İlkokul dönemindeki çocuklar, yaş itibari ile oyun çağındadır. Bu çağdaki çocukların derslere adapte olması, uzun süren ders saatlerinde sıkılmadan kalması çoğunlukla mümkün olmaz. Bu sıkıntılı geçen okul saatleri üzerine çocuğa özel ders aldırmak ise, bazen işkenceye dönüşebilir. Bunun yaşanmaması için çocuğun ders alacağı öğretmen ile güçlü bir iletişim kurması esastır.

İlkokul çocuğuna ders verecek bir öğretmen, çocuğu sıkmadan ve bazen oyun yöntemine başvurarak ders anlatmayı bilmelidir. Modern eğitim sisteminde küçük yaşlardaki öğrencilerin dersleri iyi kavraması ve bunu yaparken sıkılmadan, eğlenceli bir süreç geçirmesi için uygulanan çok sayıda metot bulunuyor. Eğer  çocuğunuza aldırdığınız derslerden olumlu sonuçlar almak isterseniz, mutlaka deneyimli ve donanımlı bir öğretmen seçmeniz önemle tavsiye edilmektedir.

Etiketler

İlgili makaleler

Yorum

  1. Merhaba 4.sınıfa geçen oğluma yaz tatilinde ders takviyesi almak istiyorum ancak karar veremedim. Bir üniversite öğrencisinden mi yoksa deneyimli bir öğretmenden mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close