Eğitim HaberleriGüncel Haberlerİlkokulda EğitimLisede EğitimOkul Öncesinde EğitimÜniversitede Eğitim
Popüler

Kişisel Gelişimde Sağlığın Önemi

 ‘Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur’ ‘Atasözünü bilirsiniz, aslında beden sağlığı iyi durumdaysa genel olarak sağlıklı olarak görünür ve sağlıklı olduğunuzu düşünürsünüz. Ruh ve beden sağlığını tam olarak birbirleri ile uyumlu diyebiliriz, diyen araştırmalarda mevcut bunu kanıtlar nitelikte örneklerine rastlayabilirsiniz.

Kişisel Gelişim Çocuk Yaşlarda Başlar

İlk kişisel gelişim, toplumun en küçük yapı taşlarından olan aile ile başlar. Aile içerisinde alınan sevgi ya da aile içi şiddet olumlu ya da olumsuz faktörler olarak çocuğun ilk kişisel gelişimini başlatır. Çocuk almış olduğu sevgiyle kendini güvende hissedebiliyorken şiddet gören çocuk hep korku ve kendini koruma içgüdüsüne gidebilir, bu yolda kendisini şiddete meyilli olarak bulabilecektir. Kişisel gelişimin ilk olarak aile içerisinde başladığı için evlilik ile ilgili profesyonel yardımlar alınabilir aile içi huzurun ve aile içi ruh sağlığının önlemi etkili bir şekilde alınabilir, bu anlamda çalışmalar yapılmaktadır. Çocuk yaştan başlayan kişisel gelişim topluma kazandırılacak sağlıklı bireyler kazanılması için gerekli olan en önemli faktörlerdendir.

Kişisel Gelişim İçin Hareket Şart!

Beden sağlığı için sürekli spor yapılması gerekliliğini duyarız yani bir bakıma beden sağlığı ve bedenin yenilenmesi için harekete ihtiyaç duyulduğu bilinir bir gerçektir, aynı durumun beyin için de geçerli olduğu yadsınamaz. En önemli duyu organlarından olan kulak duyduğu duygusal mesajları ya da şok etkisi yaratacak mesajları beyine aktarır ve duygu anlamında kendinizi iyi hissedebilir enerji ile dolabilirken şok etkili mesajlarla kendinizi yorgun ve üzgün hissedebilirsiniz. Kişisel gelişim için yapılan çalışmalarda her bireyin topluma olumlu şekilde katılması olağan, çevre sinide etkileyeceği için topluma kazandırılmış olumlu bir sonuçtur. Kişisel gelişimde daha sosyal daha bilgili ve etkili olabilirken dışardan gelebilecek olumsuzluklara karşı hem fiziki olarak hem ruh olarak daha güçlü durulacağı için daha güçlü ve sağlıklı bireyler topluma kazandırılarak, çevre sinide bu şekilde etkileyecektir.

Kendimi İyi Hissediyorum Deyin!

Örnek vermek gerekirse ”ben kendimi hiç iyi hissetmiyorum’ ‘diyen bir kişi beynine bu algıyı yaydığı için kendini iyi hissetmemeye başlayacaktır bu durumdan dolayı da sağlığı anlamında endişe duyacaktır. Kişisel gelişimde sağlık kişinin kendini dışardan gelebilecek olumsuzluklara hazırlıklı, ne istediğini bilen ve geleceğe umutla bakan bireyler kazandırır, kendisi ve çevresi için yararlı olan durumları kabullenip, kendine olumlu sonuçları hazırlar.

Kişisel gelişim sağlığı, yerinde olmayan bireyler olaylara, farklı pencerelerden bakamayacağı gibi kararsızlık ve depresyonla durumları ve belki sağlığa zararlı bağımlılıklarını yardım alarak bırakabilir ve kişisel gelişim kursları ya da bununla ilgili kitaplar ve bloglar okuyarak yeni edinilen bilgiler önem taşıyarak, sürekli yeni bilgiler edinmek arzusu gelişecek ve araştırma ruhu gelişebilecektir. Yeni bilgilerin meyvesini yemek,  kişileri sürekli yeni bilgiler öğrenmeye teşvik edecek ve kendi beynini sürekli yenileyecektir.

İlgili makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close