Eğitim DünyasıEğitim HaberleriGüncel Haberlerİlkokulda EğitimLisede EğitimOkul Öncesinde EğitimÜniversitede Eğitim
Popüler

Kişisel Gelişime Karşı Duyulan Önyargı

Kişisel gelişim bireylerin kendilerini psikolojik zihinsel ve sosyal açıdan geliştirmesidir. İnsanların önyargısı her konuya olduğu gibi kişisel gelişim konusuna da uğramıştır. Kendilerini diğer insanlardan üstün gören, burnu havada olan bireylerin kişisel gelişim konusuna önyargılı bakmaları kaçınılmazdır. Kendisinin yeterince yetenekli, sosyal, kültürlü olduğunu savunan bir birey eleştirilere de kapalı olmak durumundadır. Eleştirinin kabul edilmediği bir dünya da gelişime kapalıdır. Bunun bir sebebi insanların kendi duygu ve düşünceleri iken bir sebebi de çevredir. İnsanların çoğu kişisel gelişim kitaplarına, materyallerine ve bu kitaplara, materyallere ilgi gösteren insanlara karşı önyargılı davranmaktadır.

Kişisel Önyargı

Kişisel gelişim bireyin kendini tanıması için gerekli bir yoldur. Birey kendisini tanımaz ise sevdiklerini, sevmediklerini, ilgi alanlarını, düşünce ve duygularını bilmediği sürece bu yol çok da anlamlı gelmeyecektir. Kendini geliştirmek isteyen bir insan etrafındaki bireylerin önyargıları ve düşüncelerinden kendini soyutlar. Önyargı bu yolda bireyin ayağına takılan bir çelme gibidir. Kendini tanıyan ve seven birey kendini ilgi duyduğu noktalar üzerinden geliştirir.
Kişisel gelişim sadece günlük hayatında değil gelecekteki düşünceleri ve yaşam döngüsü içinde gereklidir. Kendisine hedef edinen bir insan bu hedef içerisinde kendisi için en doğru seçimleri yapmak durumundadır. Hayatına bir yön vermeyen geleceği için kendine seçenekler kurmayan insanlar, bu sefer başkaları için değil kendileri için önyargılı davranmış olurlar. Bu süreçte önyargı sadece çevreyi değil bireyin kendisini de köreltmektedir. Seçtiği hedefi yapamayacağına inanmak hiçbir çaba sarf etmeden vazgeçmektir.

Kişisel gelişim bireye sadece elle tutulur olgular sağlamamaktadır. İnsan psikolojisinde büyük etkisi olan kişisel gelişim bireyin duygu ve düşüncelerini iyileştirerek sağlıklı ve kendisi için verimli bir yaşam sunmaktadır. Psikolojik kişisel gelişimde ise önyargı çok büyük bir sorun teşkil eder. Her şeyden çok bu evrede insanın kendisine ve yapabileceklerine inanması önyargıları yüzünden zedelenebilmektedir. Bu kötü yönde oluşabilecek her türlü kişisel etkilere sebebiyet verir.

Gelişimin Sonuçları

Kişisel gelişim bireyin hayatı boyunca devam eden bir süreçtir. Psikolojik, sosyal, kültürel ve bireyin hedefleri doğrultusundaki gelişimi hayat boyu sürmektedir. Birey kişisel gelişiminde önyargılı davranmadığı sürece kendisinin bilmediği yönleri, yetenekleri, hedefleri keşfedebilmektedir. Bu yönüyle insan tamamen farklı dünyalara yolculuk yapabilmektedir. Bu yolculuğu yapabilmek ve başarı ile tamamlayabilmek için önyargılar bir kenara bırakılmalıdır. Buradaki en önemli anahtar ise önyargılarını kabullenmektir. Bir birey hayatında vazgeçmesi gereken bir olgudan başaramam diyerek devam etmektedir. Bu başaramama düşüncesinin önyargılarından ileri geldiğini ya göz ardı etmekte ya da görememektedir.

Kişisel gelişimde en büyük başarı belki de ön yargılardan kurtulabilmektir. Başarmak değil inanmak önyargıyı çürüten ilaçtır. Önyargıyı besleyen en önemli neden ise başka bireylerin önyargılarıdır. Kişi kendi önyargısını fark edip onun önüne geçebilmişken, başkalarının düşünceleri ve eleştirileri ile kendisini frenleyebilmektedir. Hatta onların önyargıları kişinin önyargısını besleyerek daha büyük bir sorun yaratmaktadır.

İlgili makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close