Eğitim DünyasıEğitim HaberleriGüncel Haberlerİlkokulda EğitimLisede EğitimOkul Öncesinde EğitimÜniversitede Eğitim

Neden Genel Kültüre Sahip Olmalıyız?

Genel kültüre kelime anlamıyla baktığımızda sahip olduğumuz kültür dışındaki diğer toplumların kültürü hakkında genel bir bilgiye hâkim olmak, tarih akışına yön veren olaylar karşısında yorum yapabilmek diyebiliriz. Günümüzde genel kültür seviyesini önemseyip bu konu üzerine yoğunlaşan bir elin beş  parmağını  geçmeyecek kadar küçük bir azınlık vardır.

Genel Kültür Neden Önemlidir?

Bundan yetmiş yıl önce dünya insanlar için yaşadığı bölgeden ibaretti. Lakin koşullar değişti  gelişen teknolojiyle beraber seyahat etmek, başka ülkelerde yaşayan hiç tanımadığın insanlarla diyaloğa girmek  oturma odasından mutfağa gitmek kadar kolay. Buradan şu  soru gelebilir aklımıza bilgiye kültüre sahip olmak bu kadar kolaysa neden herkes yapmıyor. Çünkü insan bilgiyle tanışmadan önce her şeyi bildiğini zanneder buda bizim en büyük hatamızdır. Asıl bilgiye sahip olan insan her daim kendini bilgiye aç hisseden insandır. Bilgi ve kültür kapasiteniz sizin toplum içindeki kurtarıcınızdır. Pekte önemsenmeyen bu kavramlar sizin toplum içindeki statünüzü, bakış açınızı belirler herhangi bir olaya birçok açıdan yaklaşmanızı sağlar. Burada kastedilen konu gerekli veya gereksiz her bilgiye sahip olmak değildir. Edindiğiniz bilginin önemini size ve yahut topluma olan fayda ölçüsü belirler. Her bilgi her insan için faydalıdır diye bir kural yoktur. Eğer edindiğiniz bilgileri günlük hayatta faydasını görüyorsanız o bilgi sizin için doğrudur.

Genel Kültüre Nasıl Sahip Olunur?

İlk aşamada soru sorarak bilgiye ulaşabilirsiniz. Problemi tam anlamıyla bilmek cevabın yarısını kazandırır. Diğer yarsını ise kitap okuyarak, dergileri karıştırarak, araştırmalar yaparak ulaşabilirsiniz.. Araştırma yaptığınız kaynakların doğruluk oranı da önemlidir. Bilgiye ulaşmaktan ziyade doğru bilgiye ulaşmak önemlidir. Dogmatik yaşayan bir insan açısından duruma baktığımızda kulaktan duyulan her şey doğru bilgidir. Sonraki süreçte bu bilgiler birer tabuya dönüşür. Bilimsel açıdan kanıtlanmış birtakım bilgiler vardır. Bunların doğruluğu veya yanlışlığı tartışılamaz. Örneğin suyun yüz derecede kaynaması. Onun dışındaki bilgiler ise araştırılmaya genişletilmeye müsait konulardır.

Genel kültürünüzü geliştirmenin bir diğer yolu ise dil öğrenmek ve seyahat etmektir. Dil öğrenmek size farklı insanlarla  diyaloğa girmenizin yanı sıra iş hayatınızda da başarıyı getirir. Seyahat etmek bir  kültürü doğrudan yaşayarak öğrenme imkânı sağlar. Tüm bunlar dışında  belgesel izlemek de sizin için faydalı olacaktır.

İlgili makaleler

Bir cevap yazın

Close