Eğitim DünyasıEğitim HaberleriGüncel Haberler

Öğretmenlerin Eğitimleri Nasıl Olmaktadır

Öğretmenlik Eğitimi son derece önem verilmesi gereken bir eğitimdir. Geleceğimiz olarak gördüğümüz öğrencilerin eğitimi öğretimi tamamen öğretmenlerimize emanet edilmiştir. Öğretmen bir bireyin hırsız mı yoksa avukat mı olacağına etki eden kişilerin başında gelir. Bu tespitlerimiz ışığın da hiç şüphe yok ki öğretmen eğitiminin de gerekli ve özen gösterilmesi gereken bir eğitim olduğunun bilincinde olunmalıdır.

Eğitim Fakültelerinde Verilen  Öğretmen Eğitimi

Üniversitelerin Eğitim Fakültelerinde uzman öğretim görevlileri tarafından verilen eğitimdir. Eğitim Fakültelerinde verilen eğitim öğretmen adaylarını Genel Kültür, Genel Yetenek, Eğitim Bilimleri ve Alan Bilgisi olarak geliştirmeyi hedef alan eğitimdir. Eğitim Fakültelerinde verilen eğitim sadece öğretmen adaylarına her hangi bir konunun öğretilmesini amaç edinmez. Öğretmeyi öğretme fakültelerimizin modern amacıdır.

Eğitim Fakültelerinde; Aynı zamanda Eğitim Bilimleri dersleri de önemli bir yer tutmaktadır. Bu dersler; Program Geliştirme, Ölçme ve Değerlendirme, Eğitim Psikolojisi, Öğrenme Psikolojisi, Materyal Tasarım, Rehberlik ve Gelişim Psikolojisidir. Eğitim Bilimleri dersleri öğretmenleri sadece alan bilgisinden ibaret olmadığının en önemli göstergesidir.

Eğitim Bilimleri derslerinin amacı; Öğretmenlerin sınıf ortamında öğrencileriyle iletişimi, psikolojik açıdan öğrencilerin gelişim ödevlerinin öğrenilmesi ve bu ödevlere göre öğrencilere yaklaşılmasını, Sınıf ortamındaki sorunlara çözüm üretme ve ölçme araçlarının kullanılması konusunda öğretmen adaylarına nitelikli hale getirmektir.
Alan Bilgisi Eğitimi ise öğretmenin kendi branşında bilgi birikimi olarak yeterli seviyeye gelmesinin esas alır.

Öğretmen Eğitiminde Stajyerlik

Eğitim Fakültelerinde verilen eğitimden sonra Öğretmen adaylarının öğrendiği teorik bilgilerin pratiğe dönüşmesi için staj süreci başlar. Bu süreç Öğretmenlik eğitiminin en önemli noktasıdır. Dört yıllık eğitimin ardından meyvelerin toplandığı ve Öğretmen adaylarının meslekleriyle yüzleştiği bir dönemdir. Bu süreçte Öğretmen adayları belirlenen sınıflarda kendi branşıyla ilgili dersleri takip eder. Takip ettiği öğretmenin hareketlerini tetkik eder. Stajyerlik eğitiminin en önemli aşaması ise öğrencilerle ilk yüzleşme dediğimiz bölümdür. Bu bölümde Öğretmen önceden belirlediği bir konu hakkında çalışmalarını tamamlar ve sunumuna başlar. Burada gösterdiği performans staj performansının kritik noktasıdır diye biliriz. Staj süreci boyunca öğretmen adayının davranışları, konuya hakimiyeti ve formasyon bilgisi gibi kriterler değerlendirmeye alınır ve bir staj puanı belirlenir. Aday Öğretmenler bu puanlamadan ve Fakültede gördükleri derslerden geçerli notlar alırsa mezun olmaya hak kazanır.

Sonuç olarak; Öğretmenli Eğitimi Üniversitelerin Eğitim Fakültelerinde alınan dört yıllık teorik eğitim dönemi ile başlayıp devam eden daha sonra pratik eğitim olan stajyerlik görevi sonucunda hazırlanan raporla son bulan bir eğitimdir.

İlgili makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close