Eğitim DünyasıEğitim HaberleriGüncel Haberlerİlkokulda EğitimLisede EğitimOkul Öncesinde EğitimÜniversitede Eğitim

Özel Derslerde Öğrenciler Nelere Dikkat Etmelidir?

Özel dersler gerek yabancı dil öğreniminde, gerek okul dersleri ve sınavlara hazırlanırken öğrencilerin sıklıkla başvurduğu bir yöntemdir. Bu derslerden maksimum faydayı sağlamak için öğrencilerin bilmesi gereken bazı kurallar ve dikkat etmesi gereken bazı konular var.

Eksiklerinizi Belirleyin

Öğrencilerin eğitim aldıkları süreçlerde bazı derslerde veya konularda eksiklikleri olabilir. Alınan bir özel ders bu eksikliği giderme amacı taşımalıdır. Bir sınava hazırlanırken veya okul derslerinde en çok hangi konuda hata yapıyor ve konuyu anlamakta zorlanıyorsanız, alacağınız özel dersin önceliği bu konular olmalıdır. Yani özellikle fizik dersinde sorun yaşıyorsanız ama kimya ve biyoloji derslerinden de özel ders almak niyetindeyseniz, önceliğiniz fizik dersi için olmalıdır. Aksi halde tüm dersler için aynı anda özel ders almak, sizi daha fazla yormaktan öteye gidemez.

Siz, ancak en çok zorlandığınız ders konusundaki eksiklerinizi tamamen giderdikten sonra bir diğer özel dersi almayı tercih ettiğinizde, bu konuda başarılı olabilirsiniz. Zira okul hayatı ve sınavlara hazırlanmak, zaten yorucu bir süreçtir. Bu süreçte zamanlamayı iyi yapmak, önceliği en zorlandığınız kısımlara vermek en doğru davranış olacaktır.

Soru Sormaktan Çekinmeyin

Bir öğrenci özel ders almayı tercih etmiş ise, bu özel derslerde tüm konuları iyice anlamak onun hedefi olmalıdır. Özel dersi veren öğretmenlerin de hedefi zaten budur. Bu sebeple anlamadığınız her ne varsa, defalarca bu konu hakkında öğretmene soru sormaktan çekinmeyin. Özel derslerde size yardımcı olan öğretmen, bu konudaki teknikleri gayet iyi bildiğinden konu anlatımından sonra size konuyu iyice kavramaya ve tüm detayları ile görmeye yarayacak tüm soru tiplerini gösterecektir. Siz soruları çözdükçe, bu konu hakkında ne tür soruların gelebileceğini, bunların çözümlerinin inceliklerini gerektiği gibi öğreneceksiniz. Bu soru çözümleri sırasında aklınıza takılan, size zor gelen her ne varsa, tüm bunları öğretmeninize sormak, sizi zorlandığınız alanda güçlü bir hale getirecektir.

Özel Ders Öğretmeninin Nasıl Olması Gerekir?

Bir özel ders öğretmeni olmak demek aslında son derece donanımlı ve deneyimli bir öğretmen olmak anlamına geliyor. Çünkü bu derslerde öğrenci ile birebir ilişki içerisinde olunacağından ve öğrencinin tüm sorularına anında cevap vermek gerekeceğinden, bu öğretmenin tecrübe sahibi olması tercih sebebidir. Ayrıca bir öğretmen kendisini alanında sürekli olarak geliştirmeli, her yıl değişen soru tipleri ve müfredattan çıkarılan veya eklenen konular hakkında güncel bilgilere sahip olmalıdır. Bu donanıma sahip bir öğretmen özel derslerde istenilen başarıyı sunacaktır.

Özel ders almak isteyen öğrenci ders alacağı öğretmeni seçerken bu bilgilerden hareket ile dikkatli olmalıdır. Özel dersler, ya daha önceden tanınan, ders anlatma yöntemine tanıklık edilen bir öğretmen vasıtası ile alınmalı ya da ders alınacak öğretmen daha önceden araştırılmalı, bu konudaki güvenilir kişilere başvurulmalıdır. Bu sayede çok daha başarılı bir özel ders deneyimi yaşamak mümkündür.

İlgili makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close