Eğitim DünyasıEğitim HaberleriGüncel Haberler
Popüler

Pisa Testi Eğitimde Türkiye Sıralamaları

2000 yılından itibaren üç yılda bir OECD tarafından yapılan  pisa testi eğitim sisteminin  verimini değerlendirmeyi ve başka ülkelerin eğitim sistemlerinin veriminin kıyaslamasını yapmaktadır. Pisa testi 15 yaş grubundaki öğrencilerin bilgi seviyesini, bilgilerini gerçek hayatta kullanabilme kapasitelerini ve özellikle problem çözme becerilerini ölçme şeklinde yapılmaktadır. Pisa testi son olarak 2015 yılında 70 ülkede yapılmıştır.

Pisa Testi Konuları

Fen bilimleriyle alakalı yorum, mantık, problem çözme becerisinin ölçülmesini amaçlayan fen okuryazarlığı, matematiksel düşünme, mantık üretme ve yorum yapma becerisini ölçmeyi amaçlayan fen okuryazarlığı ve yazılı metinleri anlama, kullanma ve bu metinleri kullanarak yorum üretebilme becerisini ölçmeyi hedefleyen okuma becerileri olmak üzere temel konu üzerinde inceleme yapmaktadır. Bu üç temel konunun yanı sıra fırsat eşitliği/eşitsizliği, öğretmenlerin mesleki gelişimleri, öğrenci devamsızlığı, öğrencilerin akademik beklentileri ve okul kaynakları gibi eğitimle alakalı birçok konuyla ilgilenir.

Sonuçlar ve Türkiye

OECD sekreterliği tarafından Aralık 2016’te açıklanan sonuçlara göre  70 ülke arasında  Türkiye fen okuryazarlığında  51. sırada matematik okuryazarlığında  48. sırada  okuma becerilerinde ise 49. sırada yer almıştır. Bu sonuçlara göre Türkiye 2012 yılındaki başarısının gerisinde kalmıştır. 2012 yılında fen okuryazarlığında 43. sırada matematik okuryazarlığında 44. sırada okuma becerilerinde ise 41. sırada yer almıştı.

Fen okuryazarlığı yeterlilik düzeyinde  Kosta Rika, Birleşik Arap Emirlikleri, Bulgaristan, Meksika, Trinidad ve Tobago, Kolombiya, Moldova ülkelerinin önünde yer alırken; Uruguay, Romanya, Malta, Slovakya, Şili, Yunanistan ülkelerinin gerisinde yer almıştır.
Vietnam birinci sırada yer alırken Makao(Çin) ve Estonya ise en iyi üç ülke arasına girmiştir; Kosova, Cezayir ve Dominik Cumhuriyeti son üç sırada yer almıştır.

Matematik okuryazarlığı yeterlik düzeyinde ülkemiz  Karadağ, Trinidad ve Tobago, Uruguay, Arnavutluk, Tayland, Meksika, Gürcistan, Katar, Lübnan ülkelerinin hemen önünde yer alırken; Moldova, Şili, Birleşik Arap Emirlikleri, Bulgaristan, Romanya, Yunanistan, İsrail, Hırvatistan, Amerika  ülkelerinin az farkla gerisinde kaldı. Makao bu alanda zirvede yer alırken Singapur ikinci Hong Kong ise üçüncü olmuştur. Dominik Cumhuriyeti sonuncu olurken Cezayir ve Kosova son 3’teki diğer ülkeler olarak yerini aldı.

Okuma becerileri yeterlilik düzeyinde ise Türkiye; Kosta Rika, Birleşik Arap Emirlikleri, Bulgaristan, Meksika, Karadağ, Kolombiya, Trinidad ve Tobago, Moldova  ülkelerini  az farkla geride bırakırken; Uruguay, Romanya, Malta,  Slovakya, Şili, Macaristan, Yunanistan ülkelerinin az farkla gerisinde kaldı. Okuma becerileri alanında en iyi ülke Hong Kong olurken ikinci sırada İrlanda üçüncü sırada ise Estonya yer aldı. Cezayir ise bu alanda sonuncu olurken Kosova ve Dominik Cumhuriyeti de diğer alanlarda da olduğu gibi bu alanda da son üç ülke arasında yerini aldı.

İlgili makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close