Eğitim DünyasıEğitim HaberleriGüncel Haberlerİlkokulda EğitimLisede EğitimOkul Öncesinde Eğitim

Sınav Çeşitleri Ve Özel Ders Seçenekleri

YGS Sınavı ve Özel Ders Seçenekleri 

Her yıl milyonlarca öğrenci tarafından beklenen ve hazırlanan YGS sınavına özel dersler bulunmakta. Öncelikli olarak bilinmesi gereken bu sınavın açılımının Yükseköğretime Geçiş Sınavı olmasıdır. Eğitimine üniversitede devam etmek isteyen öğrenciler bu sınava hazırlanmakta ve gerekli görüldüğü durumlarda özel ders yoluyla destek almaktadır. YGS hemen hemen tüm ana dersleri bünyesinde barındıran, gündeminde tutan bir sınav türüdür. Bu nedenle öğretmen ve muadili kişilerin de uyarısı ile birlikte belli başlı derslere eşit oranda ağırlık vermek gerekmekte.

Sözel derslerden Coğrafya, Tarih ve Türkçe dersleri bu sınavın kapsamı içerisinde ele alınmalı. Özellikle sayısal öğrencilerin bu derslerde zorlandığı göz önüne alınırsa bu alanlarda birkaç aylık özel ders almak birçok engelin aşılması ve daha yüksek puan alınması açısından önemli bir aşamayı simgeliyor. Bununla birlikte temel sayısal dersler de bu sınavın diğer kolunu oluşturuyor. Fizik, Geometri, Biyoloji ve Kimya gibi lise eğitim düzeyinde de ders aralıklarına sahip olan konular özenle çalışılmalıdır. Çoğu zaman her öğrenci tüm derslere aynı oranda ilgi ya da yetkinlik duyamadığı için birebir ders veren öğretmen ve hocalar ile irtibata geçmek sınav yolunda önemli bir strateji olarak belirmekte. Bu konuda bilinçlenen anne babalar da çocukların anlamakta zorlandığı, yapmakta geç kaldığı konular için özel ders veren kişiler ile irtibata geçmekte.

YDS Sınavı ve Özel Ders Seçenekleri 

Açılımı Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı olan YDS’ye katılım oranı da oldukça fazladır. Birçok meslek dalının temel olarak İngilizce ‘yi baz aldığı günümüzde bu sınavdan geçerli not almak ilerleyen dönemlerde iş seçme ve bulma aşamalarında büyük yardımları dokunan bir belge niteliği taşımakta. Bu sınavın ana konuları iki tanedir. Bunlardan ilki İngilizce Çeviri diğeri gramer konulardır. Bu sınava hazırlık aşamasında özel olarak ders alan öğrenciler öğretmen ile birlikte baş başa çalışma şansı yakalamakta, daha hızlı çeviriler yaparak sınavlarda avantajlı bir konuma yükselmektedir. Aynı zamanda daha fazla yabancı kelimeyi öğrenme ve ezberleme aşamalarında da öğretmenlerden destek alan her öğrenci çok daha fazla olan kelime bilgisi ile sınavlarda derecelere girebiliyor.

TUS Sınavı ve Özel Ders Seçenekleri 

Mevcut sınavlar arasında en aşamalı ve zor sınavlardan biri olarak gösterilen TUS Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı adıyla bilinmektedir. Bu sınavda derece alan öğrenciler mesleki olarak tıp alanında çalışmaya hak kazanırlar. Bu sınav birçok farklı türde konuyu ve çalışma alanlarını bünyesinde barındırır. Yapılan araştırmalar ve sosyal deneyler bu sınava hazırlık sürecinde en azından birkaç aylık dönemde özel dersler alan öğrencilerin başarı grafiğine çok daha yakın olduğunu gözler önüne sermiştir. Birçok teorik bilginin uygulanma sahasının test edildiği TUS sınavı aynı zamanda bir uzmanlık sınavıdır. Halihazırda doktor sıfatında olan kişilerin mesleki yeterliliklerini kanıtlama disiplinine dayanır.

İlgili makaleler

Bir cevap yazın

Close