Eğitim Dünyası

Sınavlara Hazırlık Öncesinde Özel Dersin Faydaları Nelerdir?

Ebeveynlerin çocukları için her zaman özel ders aldırmak istemesinin sebepleri arasında; bilgilerin pekişmesinden sınavlara hazırlığa, arkadaşlarından geri kalmamasından başarılı bir akademik kariyer hedefine kadar farklı başlıklar ön plana çıkabilir. Sürekli büyüyen eğitim sektörünün bu özel kanalında yapılan derslerin öğrenci başarısına olan katkılarıysa sınav sonuçlarıyla birlikte gözler önüne serilir.

Velilerin özel dersler için ödedikleri maddi karşılığın alınıp alınmadığının cevabıysa ağırlıklı olarak çocuklar tarafından verilmelidir. Kimi zaman çocuğun birikmiş ödevlerine destek olan kimi zaman ise öğrenciye sadece bir ders çalıştırma disiplini kazandırmayı amaçlayan özel dersler, ülkemiz eğitim sisteminin de en önemli parçaları olarak kendilerini gösterir.

Evinizde Dershane İmkanı

Farklı öğrencilere özel olarak planlanan özel ders seçenekleriyle, eğitim seviyeleri birbirine eşitlenebilir. Her öğrenci için farklı bir bakış açısına göre hazırlanan özel ders içerikleri öğrenme düzeyinin zamana uygun şekilde gelişmesine katkı sağlar. Çoklu öğrenci ve bir öğretmenden oluşan sınıf ortamının dışında tamamlanan ve sadece çocuğun sorularına odaklanan bir çalışma biçimi, eğitim kalitesinin artmasını sağlarken çocuğun eksiklerine odaklanma şansını da verir.

Sınavlara Hazırlıkta Öncü Destek

Özellikle odaklanma sorunu yaşayan öğrencilerin ders dışında kendisini geliştirmeye ve yapabildiğini görerek kendine olan özgüvenini geri kazanmasına yönelik olan sistem sayesinde işlenen derslerin daha kalıcı olduğu net bir şekilde söylenebilir. Sınav öncesinde öğrencilerin kendilerini sadece akademik anlamda değil psikolojik olarak hazırlamasında da yardımcı olan özel ders içerikleri sayesinde tüm sorulara doğru ve pratik cevap verme becerisi de gelişir.

Destek Amaçlı Planlanan Özel Ders Saatleri

Okullar gibi önceden belirlenmiş bir eğitim planına sadık olan özel ders saatlerinde sadece öğrencinin ihtiyaçlarına odaklanılır. Öğrenci için en iyi saatlerin belirlenmesi özel dersten alınacak verimin de en üst seviyeye çıkmasının sebebidir. Mevcut bilgilerin kapasite kapsamında öğretmen liderliğinde artırılmasını amaçlayan süreçte, zor konuların daha sık tekrar edilmesi ve uygulamalı derslerde de bireysel yöntemlerin geliştirilmesi sağlanır. Öğrencinin derse daha katılımcı olmasını sağlayan sistemde en büyük rol öğretmene düşer.

Ev ortamında kendine olan güveni yüksek olan öğrenciler, kalabalık psikolojisinin neden olduğu kendini gösterememe sorununun üstesinde öğretmen tecrübesiyle gelebilir. Korkuların eğitim önünde bir engel olmasını önleyen sistem sayesinde çözülemeyen soru üzerindeki bakış açısı yenilenerek zaman kayıplarının en aza inmesi sağlanır. Rahat ve güvenilir bir ortamda yapılan özel derslerde öğrenci kendini güvende hisseder.

İlgi alanı dışında kalan dersleri sevmeyen öğrenciler için öğretmen önerisiyle geliştirilecek metotlar sayesinde derse olan ilgi artırılabilir. Çözüm yolları denerken tek düze bakış açısından kurtulan öğrenciler, ezberci bir eğitim anlayışının içinden de sıyrılma fırsatını bulurlar. Tekrar edilen ve alınan bilgilerin pekiştirildiği derslerde başarının artması öğrenci ve öğretmen arasındaki ilişkinin karşılıklı güvene dayalı olmasını da sağlar.

Uzun Vadede Başarı Garantisi

Ezber yaparak gününü kurtarmaya alışmış öğrencilerin uzun vadede başarı garantisi elde etmesini sağlayan özel derslerde öğrenci ve öğretmen arasında kurulacak güçlü bağ, soru çözümlerine farklı bakış açıları geliştirme becerisinin de gelişmesinde katkı sağlar. Sadece ders değil aynı zamanda karşılaştığı sorunların da üstesinden gelmeyi beceren öğrenciler, kalıplaşmış soru çözümlerinin dışına çıkarak bilgilerini konuşturma fırsatını yakalarlar.

İlgili makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close